HOME

Izvod iz brodskog dnevnika

Cartagena de Indias


Ulaz u stari grad

Pišu i slikaju
Neša i Neli

Prvi istraživači su ovde stigli tražeći kraći put do Indije. Mislili su da su uspeli kad su stigli do karipskih ostrva, tako da je ovaj deo sveta bio poznat kao Zapadna Indija. Kartagena je grad na severnoj obali Kolumbije sa 1.240.000 stanovnika.

Zanimljiva istorija zaslužuje da se spomene:

Do španske kolonizacije ovde su živeli Karib, Malibu i Arawak indijanci koji su zadali probleme prvim istaživačima. Nakon nekoliko neuspešnih pokušaja početkom 16 veka, kolonizatori izbegavaju ovo područje sve do 1533. godine, kada ga je osvojio španski vojskovođa Pedro de Heredias.

Za 30 godina grad je postao poznat po prosperitu i bogatstvu i zato je počeo da privlaći gusare i bukanire, kao i francuske pljačkaše koji su licencirani od kralja da pljačkaju blago. Da bi se odbranio, grad je započeo prvu od mnogih faza izgradnje obrambenih zidova i tvrđava.


Na zidinama

Tokom narednog veka grad je nekoliko puta potpuno srušen pod napadima gusara i stranih vojski. Zato su odlučili da izgrade najsavremeniju moguću odbranu. Grad je okružen sa 2 reda zidina i utvrđenjima koja i danas stoje. Kada je završena izgradnja 1756.godine, grad se smatrao neosvojivim. Legenda kaze da je španski kralj Karlo III, nakon izveštaja o izgradnji pogledao kroz durbin, i izjavio: "Ovo je nečuveno! Za ovu cenu, tvrđavu treba videti odavde!"

Tada je izgrađen i podvodni zid duž celog ulaza u zaliv (Boca Grande) sa namerom da potopi neprijateljske brodove, a ostavljen je uski tajni prolaz kojim su mogli da uđu samo oni koji su znali tačno gde se nalazi... Ovaj zid i dan danas zadaje glavobolje mornarima i pored jasnog obeležavanja na kartama, jer je prolaz uzan, a struje i vetrovi jaki.

Nakon izgradnje utvrđenja Kartagena postaje glavna trgovačka luka, naročito za plemenite metale. Zlato i srebro iz rudnika u Novoj Grendadi i Peru-u su ukrcavani na galije u Kartageni i prevoženi za Španiju. Kartagena je, pored Veracruza (Mexico), bila jedini grad koji je ovlašten za trgovinu crnim robovima u španskom kraljevstvu.

Uredbom kralja Filipa II, 1610. godine, osnovan je sud inkvizicje “Cartagene de Indias”, kao centar inkvizicije za celu Južnu Ameriku. Sud je vladao sve do predaje španske vlasti pred oslobodilačkim snagama predvođenim Simonom Bolivarom.

Danas je Kartagena centar lučke aktivnosti u Karibima i popularna turistička destinacija. Izvanredan je kontrast modernih solitera i prelepog starog grada. Stari grad Kartagene utvršten je u svetsku baštinu UNESCO-a.

Kao da ste ušli u 17. vekovni španski grad, Kartagena je očaravajuća.

Šetamo gradom, divimo se prelepm terasama okićenim cvećem. Obilazimo trgove. Lutamo.


Igre po trgovima

Na svakom trgu u starom gradu plesne grupe igraju lokalni ples. Uživamo u igri i ritmu kolumbijske muzike. Sa prijateljima iznajmljujemo kočiju.


Kočije čekaju mušterije

Budimo se ujutru rano da prošetamo po zidinama dok je još hladovina. Zid oko starog grada je 7 kilometara dugačak i povremeno treba hodati bukvalno po samom zidu koji je pola metra širok da bi se napravio krug. Na proširenjima oko osmatračnice nalazimo beskućnike koji su odabrali ovaj kutak da prespavaju. Sad nam je jasno zašto se upozoravaju turisti da noću ne idu na zidine.


Na zidinama

Obilazimo muzeje, tvrđave, katedrale, parkove i hotele. Sa krova katedrale krešte dva ogromna papagaja kao da se boje da ćete proći i da ih nećete primetiti.


Papagaj krešti sa katedrale

Sofitel je napravio hotel u starom dvorcu. Nije modernizovan već samo „luksuzizovan“. Čak vas dočeka vodič da vam pokaže hotel, tj. šta je čemu služilo itd. U bašti, u ogromnom svetlarniku, žive mnoge egzotične ptice uključujući i tukane.


Ovo je prava ptica Tukan

Odmah ispred starog grada nalazi se Centenario park. Parkić sam po sebi nije ništa senzacionalan, osim što u njemu šetaju najveći primerci iguana koje smo do sada videli. U jednom obilasku smo ih videli 8 komada. Sasvim su pitomi. Lokalci i poneki turista ih hrane voćem iz ruke. Malo dalje po drveću skakuću majmuni i veverice.


Iguana u parku Centenario

Nakon što smo se toliko trudili da vidimo bilo kakvu faunu po prašumama Paname, ovde je nalazimo u centru grada. Pa zar to nije komično.

Greg i Keri su došli u Kartagenu skoro mesec dana pre nas. Uhvatili se velikih popravki i prepravki broda. Na brodu haos, prašina, majstori, tako da su morali da iznajme sobu u hostelu. Ispostavilo se da je to super rešenje. Hostel je u starom delu grada, kraj lepog trga sa crkvom.


Prodavačica voća

Lokalci izlaze svako veče, deca, stari... šetaju, sede na klupama, sve potseća na skoro zaboravljene dane sa starih trgova u Dalmaciji. Naokolo par štandova sa lokalnom hranom (fantastično- probali smo sve), mali kiosk gde cede sveže voće  koje nikada nismo ranije videli, a ni čuli za njega, a vi odaberete piće za dodatak.


Igre po trgovima

Na trgu se svaki dan nešto događa. Koncerti, izložbe, igre. Pre neki dan se na trgu odvijao omladinski festival regionalnih narodnih igara. Bilo je grupa iz svih krajeva Kolumbije, gosti iz Perua, Venecuele i Paname. Šareno, veselo...


Božićno drvo

Tako smo dočekali Božić i novu godinu, istražujući i razgledajući prelepi stari deo Kartagene.

Pozdravi iz Kartagene
Neli i Neša
SY BAŠJAKO

Objavljeno: 12/01/10

HOME